Multimedia - Komunikaty - Historia

Wstęp

Z internetu korzystam od 2000 roku. Wtedy powstała moja pierwsza witryna - autorska galeria fotografii, która stopniowo się rozrastała i w końcu nazwałem ją "Wędrówki z Aparatem w Plecaku". Zawierała moje najlepsze zdjęcia i opisy wypraw rowerowych (obecnie w tamtym kształcie już nie istnieje). W tym samym czasie założyłem serwis informacyjny Szkoły Narciarskiej Aesculap (pod nazwą "Aesculap i Łysa Góra"). Obie te strony pisałem samodzielnie w języku HTML. Oprócz nich równolegle prowadziłem kilka blogów tematycznych o miejscu, w którym pracowałem i swoich wyjazdach szkoleniowych (jako instruktor wykładowca PZN Aesculap reprezentowałem do 2014 roku). Obecnie moją główną stroną jest Eskulap Name. Wiele uwagi poświęcam gruntownie przebudowanym "Wędrówkom...". Wszystkie blogi (po wielu zmianach i aktualizacjach) są dostępne teraz na Bloggerze (patrz menu pod logo). Zapraszam.

Michał Rażniewski

Historia komunikatów


Jak tworzyłem komunikaty

Historia internetowych raportów śniegowych Łysej Góry sięga 2000 roku. Początkowo umieszczane były na serwerze Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. A od 2004 roku (po oddaniu do użytku pomieszczeń biurowych w mikrostacji) nadawane były codziennie ze szczytu naszej góry. Historia ta wiąże się nieodłącznie z moją działalnością fotograficzną i filmową. Przebywając codziennie na szczycie, miałem możliwość wysyłania porannych (niekiedy popołudniowych czy nocnych) komunikatów pogodowych i informacji o stanie nartostrad. Wtedy nie było tutaj kamer internetowych (pierwszą kamerę Aesculap zamontował w 2012 roku). Wykonywałem po prostu zdjęcia w różnych punktach stoku i natychmiast umieszczałem je na stronie. Później przyszedł czas na filmiki. Ich wielką zaletą była dokładność w pokazywaniu tras i szybkość docierania do klientów Łysej Góry. Ich realizacja wyglądała niezmiennie tak: Zapinałem narty pod schroniskiem, zjeżdżałem z kamerą w rękach – filmując trasy na całej długości, po czym wjeżdżałem wyciągiem. Po chwili była gotowa pełna informacja o warunkach narciarskich. Montowałem film, wysyłałem na serwer, wklejałem kod HTML na stronę oraz umieszczałem komunikat tekstowy – co jest istotną formą kontaktu z narciarzami. Starając się tym samym rzetelnie prowadzić serwis pogodowy ośrodka. Nadmienię, że każdego dnia podawałem ocenę przygotowania tras w skali od niedostatecznej do bardzo dobrej.

Moje raporty śniegowe miały kiedyś wysoką oglądalność – przeciętny filmik oglądało tysiąc, półtora tysiąca internautów. 31.05.2014 sytuacja uległa zmianie. To była to przełomowa data tej historii. Zostałem zwolniony z pracy (Aesculap i Łysa Góra) i – co wiąże się z tym faktem – przestałem prowadzić oficjalną stronę internetową Szkoły Narciarskiej Aesculap i Mikrostacji Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra – Chrośnica – Dziwiszów. Od tamtej chwili (początkowo przebywając na bezrobotnym później na świadczeniu przedemerytalnym) filmiki wykonywałem z wieloletniego przyzwyczajenia, pasji i przyjemności. Całkowicie hobbystycznie. Ale już nie codziennie z uwagi na to, że straciłem swoją pracownię komputerową na szczycie Łysej Góry. Jednym z ważniejszych dla mnie powodów kontynuowania tego video było to, aby nie zawieść moich widzów i dostarczać im nadal ruchome obrazki o stanie tras. Jednak życie zweryfikowało te romantyczne i nieracjonalne zachowania. Utrata oficjalnej strony i wyniki wyszukiwania adresu mojego bloga w Google szybko uświadomiły mi, że tracę odbiorców. I prędzej czy później będę musiał zakończyć „filmowanie śniegu”. Ostatecznie stało się to w 2017 roku.

Czytaj więcej >>>