Stajnia Awista


Informacje podstawowe

Nauka jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych. Posiadamy kadrę szkolącą, która prowadzi zajęcia z osobami dorosłymi i z dziećmi. Stajnia posiada odpowiednio przygotowane konie rekreacyjne.

Stajnia rekreacyjna "Awista" funkcjonuje od 10. czerwca 2006 roku. Nazwa stajni pochodzi od klaczy rasy huculskiej o imieniu Awista. Przebywała na Łysej Górze dwa lata, później znalazła swój drugi dom w Austrii (na zdjęciu po lewej Awista ze swoim źrebakiem Agatem). Zajęcia odbywają się na terenie Mikrostacji Sportów Zimowych i Letnich im. Teresy i Stanisława Rażniewskich. Stajnia Awista Jest malowniczo położona na wschodnim zboczu Łysej Góry. Jazdy konne odbywają się w pięknym plenerze. Z ładnym widokiem na inne szczyty Gór Kaczawskich - Okole (721) czy Źrebak (612), Ogier (646) i Przełęcz pod Kobyłą. Roztacza się stąd także wspaniała panorama na Pogórze Kaczawskie, na Kotlinę Jeleniogórską, jak również Karkonosze i Rudawy Janowickie.

Warto dodać, że znawcy tematu zalecają prowadzenie lekcji w malowniczych zakątkach. Chodzi bowiem nie tylko o samą jazdę konną... Najlepiej jak się odbywa na świeżym powietrzu, z daleka od miejskiego zgiełku, w górach, które zupełnie inaczej smakują z grzbietu końskiego... Na Łysej łatwo o spełnienie tych wymagań. Ale najlepiej przekonajcie się Państwo sami. Zapraszamy do nas. Proszę obejrzeć galerię, której głównymi bohaterami są oczywiście łysogórskie wierzchowce.

Z historii...


Wiadomość o otwarciu stajni, jaką umieściłem na stronie Aesculapa w dniu 7 czerwca 2006 roku (cytuję ją w całości).

Konie. Otwarcie sezonu jeździeckiego Mikrostacja Sportów Zimowych Łysa Góra w Dziwiszowie kojarzy się wszystkim z narciarstwem zjazdowym. I nic w tym dziwnego, bo jeszcze niedawno temu, tylko zimą tętniło tu życie. Stacja znana jest z przyjaznych i dobrze utrzymanych stoków. Gwarantowane są piękne widoki na Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Rozwija się baza... Przybywa wyciągów... Po wybudowaniu schroniska-kawiarni na szczycie, wzmógł się ruch turystyczny w okolicach mikrostacji także w lecie. Zaczęli zaglądać tu górscy rowerzyści - dla nich organizowane są cykliczne zawody "Łysogórki". Funkcjonuje również wypożyczalnia hulajnóg zjazdowych - jest okazja do wypróbowania nowego sportu (pojazdy te zadomowiły się na Łysej Górze jako pierwsze w Polsce dwa lata temu). Nowością i przebojem łysogórskiego lata są konie. Wiosną br. ukończono, rozpoczętą w roku ubiegłym, budowę stajni i obecnie na łąkach (w zimie - terenach narciarskich) pasie się sześć koni, ujeżdżonych, gotowych do rekreacyjnych jazd. Stado składające się z sympatycznych klaczy (Awista, Ampera, Gala, Krewa) oraz wałachów (Dragon, Apacz) i małego, ślicznego źrebaczka (Agat), ożywia zbocza, ich ruchliwe sylwetki można zobaczyć z legnickiej szosy i przełęczy Widok. Chów tej końskiej czeredki ma solidne podstawy. Rośnie tu dużo trawy a trasy narciarskie są regularnie koszone. Łączy się przyjemne z pożytecznym... Nowa kaczawska stadnina rekreacyjna funkcjonuje już od trzech miesięcy, ale jej oficjalne otwarcie odbędzie się w dniu 10 czerwca. A ściślej - nauka jazdy konnej. Na miejscu dostępny jest instruktor. Nauki mogą pobierać osoby początkujące i zaawansowane, a jazda odbywa się w stylu klasycznym i western. Zajęcia odbywają się na terenie mikrostacji, z urokliwym widokiem na... Śnieżkę. Tak jak na naszych fotkach, zresztą trzeba to zobaczyć samemu. Zapraszamy. Szczegóły i galeria zdjęć koni - na nowej, końskiej podstronie serwisu "Aesculap i Łysa Góra"

Nasze konieAwista - pierwsza lokatorka. Była naszym ulubieńcem.
Stajnię nazwaliśmy właśnie jej imieniem. Teraz mieszka w Austrii

Apacz

Batler

Dakar

Gala
Ampera (Kropka)
Dragon

Czytaj więcej

Popularne posty